Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/dpfmse/public_html/classes/MySQL.php on line 34
Alternator - Multi Serwis Elektronik

Szukaj

 

 

Alternator w samochodzie - do czego służy ? Częste usterki i niedomagania alternatora.alternator, usterki, naprawa, regeneracjaGłówną funkcją alternatora jest ładowanie akumulatora. Alternator ze względu na miejsce montażu w samochodzie narażony jest na ciężkie warunki pracy, a to powoduje usterki mechaniczne i elektryczne.


Przy sprawnym alternatorze potencjalny użytkownik nawet nie wie co to jest za urządzenie, a o jego istnieniu dowiaduje się przeważnie gdy:

- rozrusznik wolno "kręci"

- świeci się kontrolka akumulatora po uruchomieniu silnika

- często ulegają uszkodzeniu żarówki 

 

W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy sprawdzić układ ładowania.Najistotniejszą rzeczą jest kontrola paska alternatora. Pasek nie powinien być poluzowany. W większości przypadków prawidłowo napięty nie powinien się ugiąć pod naciskiem palca o więcej niż 1 cm.


Następny etap to sprawdzenie napięcia ładowania. Przy prawidłowo działającym alternatorze napięcie to powinno wynosić 14,4V.Napięcie to nie powinno się zbytnio różnić. Zbyt niskie będzie powodowało niedoładowanie akumulatora, zbyt wysokie spowoduje przeładowanie akumulatora a to spowoduje odparowanie elektrolitu i szybką usterkę akumulatora.

 

Głównymi przyczynami usterek typowo elektrycznych to zaśniedziałe lub przerwane połączenia elektryczne, nadmierne zużycie szczotek,uszkodzenie regulatora tzw. "regler", uszkodzenie diod prostowniczych.Wszystkie te niedomagania są w miarę szybkie do diagnostyki i w zależności od modelu samochodu i alternatora w miarę niedrogo usuwane. 

 

 

alternator, regulator, regler, szczotki

 

 

Najczęstszą przyczyną usterek mechanicznych alternatora to uszkodzenie łożysk. Przeważnie o ich awarii świadczy poranna głośna praca silnika lub ogólnie panujący nieznośny szum. Wymiana łożysk staje się wtedy nieodzowna. 

Pęknięcie obudowy, uszkodzenie uzwojeń lub inne mechaniczne usterki praktycznie dyskwalifikują alternator do naprawy. Obecnie na rynku znajduje się obszerna oferta firm Valeo, Bosch czy Hella które to oferują zamienniki znacznie tańsze niż oryginalne części w ASO.


Przeprowadzamy wszelkie pomiary alternatorów. Usuwamy usterki, zakłócenia spowodowane złą pracą alternatora. Zakłócenia w radio CB lub w układach car audio to nasza przysłowiowa "wisieńka" na torcie - my to lubimy.Gdy inni się poddają i nie widzą rozwiązania my się tym zajmujemy.